• The Invisible Man

    ★★★

  • King Kong

    ★★★

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★½

  • The Bat Whispers

    ★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Cat and the Canary

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Pay Day

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Spring: Episode 1 - The Awakening of the Source / The Awakening of Nests

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★½

  • Toy Story Collection

    ★★★★

  • Predator Collection

    ★★★★

  • Kældermenneske

    ★★★½

  • The Chronicles of Narnia Collection

    ★★½

  • Back to the Future Collection

    ★★★★

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★