Sort by

mica has logged 209 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Changeover

The Changeover

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Night of Knowing Nothing

A Night of Knowing Nothing

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Athena

Athena

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ixcanul

Ixcanul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
White Material

White Material

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fascination

Fascination

1979
×
★★★
Edit this entry  
18
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hideous

Hideous

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kotoko

Kotoko

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★½
Edit this entry  
08
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Darlings

Darlings

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Looking for Venera

Looking for Venera

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Babysitter

Babysitter

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Malcolm's List

Mr. Malcolm's List

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Child of Another

The Child of Another

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Under the Banner of Heaven

Under the Banner of Heaven

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gaia

Gaia

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holy Emy

Holy Emy

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostland

Ghostland

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Brackish

Brackish

2021
×
Read the review Edit this entry