• Charlie's Angels

    ★★★★★

  • The Heart of the World

  • Bring It On

  • X-Men

    ★★★★

  • Scary Movie

    ★★★★★

  • Chicken Run

    ★★★½

  • John Henry

    ★★★★

  • Shanghai Noon

    ★★½

  • Dinosaur

    ★★★

  • Mission: Impossible II

    ★★

  • Gladiator

  • The Road to El Dorado

    ★★★½

  • The Whole Nine Yards

  • Spiral

    ★★★½

  • The Beach

    ★★½

  • The Little Mermaid II: Return to the Sea

  • Geraldine

  • Fantasia 2000

    ★★★★

  • Stuart Little

  • Toy Story 2

  • Blue Streak

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★½

  • The Iron Giant

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★★½

  • Tarzan

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • October Sky

    ★★★★

  • Patch Adams

  • The Prince of Egypt

    ★★★★

  • A Bug's Life

  • The Lion King II: Simba's Pride

  • Velvet Goldmine

    ★★★½

  • Urban Legend

    ★★½

  • Antz

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Pleasantville

    ★★★

  • Rushmore

  • Rounders

    ★★★★

  • Run Lola Run

    ★★★★

  • Blade

    ★★★★

  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

  • Mulan

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Homegrown

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★★

  • 3 Misses

  • Scream 2

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★½

  • Lawn Dogs

    ★★★★

  • Anastasia

    ★½

  • Titanic

    ★★★½

  • Bean

    ★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Hercules

  • Batman & Robin

  • The Lost World: Jurassic Park

    ★★★½

  • Scream

    ★★★★★

  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

    ★★★★

  • 101 Dalmatians

  • Space Jam

  • Romeo + Juliet

  • Matilda

    ★★★★

  • The Frighteners

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

  • The Cable Guy

    ★★★½

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • James and the Giant Peach

  • The Birdcage

    ★★★★

  • Fargo