• The Producers

  • The Jungle Book

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Hand

    ★★

  • The Sword in the Stone

  • Mothlight

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★

  • La Jetée

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★

  • Window Water Baby Moving

  • Sleeping Beauty

  • A Movie

  • Vertigo

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

  • Duck Amuck

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • I Was a Male War Bride

    ★★★½

  • Begone Dull Care

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • The Talk of the Town

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • When You're in Love

    ★★★

  • Rose Hobart

  • Modern Times

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

  • Body and Soul

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★

  • The Last Laugh

  • Sherlock, Jr.

  • Easy Street

  • The Lonedale Operator

  • The Irresistible Piano

  • The Red Spectre

  • A Story Well Spun

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Toy Story Collection