• The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★★½

    i think we ALL watched this for the plot

    the plot in question: two lesbians lesbianing

    anyway... i never imagined that i would bawl my eyes out to such sad, beautiful, tragic love stories formed in a haunted house.

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★

    I remember K-Pop being extremely popular in the Philippines during the peak of 2nd generation groups. I would wait for their music videos to show up on our TV, and sing and dance to their songs with my brother and classmates, until that phase suddenly died down. And then, my interest in K-Pop went back when BLACKPINK debuted.

    This documentary is a great first step to gain information about how the K-Pop industry works as it tackles the things that…

  • Hellraiser III: Hell on Earth

    Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★

    ??? i don't know what to feel

    while i liked how this story took a different turn, it still lacked the dark, haunting vibe that the first two movies had. despite the amount of people that died in here, the death scenes were not that visually horrifying to watch. the new cenobites were poorly written and acted. they just looked like useless sidekicks compared to the previous ones who can shine and give you creeps on their own. the special…

  • Hellbound: Hellraiser II

    Hellbound: Hellraiser II

    ★★★★

    not as good as the first one but Hellbound absolutely fucked me in the head. this showed a different perspective of Hell in terms of what it looks like and how it makes you feel. Hell does not just show, but also makes you relive your greatest weaknesses-- your pleasures, sins, fears, etc. and there's no turning back once you let them overtake you.

    it's currently afternoon here in my country. good thing i did not decide to watch this…

  • Hellraiser

    Hellraiser

    ★★★★★

    i've been seeing photos of pinhead since i was a kid but i had absolutely no idea what this movie is about until i finally watched it today

    THIS WAS SUCH AN INCREDIBLE CONCEPT! Hellraiser raised the bar high that even the modern gore movies can and will never live up to it. every detail about this movie got me hooked right from the very start. i've always had mixed feelings about the concept of hell, death, and afterlife and…

  • Friday the 13th Part III

    Friday the 13th Part III

    why do horror movie characters always have to be so dumb and annoying?
    also, that eyeball popping out though HAHAHAHA. i'm tired of this franchise already, i should've stopped at part 2.

  • Friday the 13th Part 2

    Friday the 13th Part 2

    ★★

    they were right, this is better than the first one

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★½

    nah 'cause this was terrible AS FUCK. i was so excited to watch this franchise because this is considered a horror classic but it bored me to death. the characters and the script were dull as fuck. the score was okay, however. and the setting gave an eerie, isolated vibe which was good. plus points for the sex scenes, too just to be a little generous. i liked how gory the murder scenes were but they were still not that…

  • Once

    Once

    ★★★

    "When your mind's made up, there's no point trying to change it."

    i was supposed to watch horror films only this month but this is my friend's favorite film and she wanted me to watch it so

    i didn't know that this was a low budget indie film until i noticed the quality and movement of the camera. i'm not used to watching low budget and musical films so it took me awhile to actually appreciate this. my friend was…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★

    "I'm sorry. I can't do it.
    Gotcha."

    i always have low expectations for classic movie sequels, remakes, or reboots but BOY THIS WAS SO GOOD!!!!!

    the first part of this movie didn't really click with me. the podcast storyline would've been a good idea to explore michael but it was underdeveloped. the journalists died way too early and their job became pointless because they weren't able to gather new information at all. the murder scenes were gorier, though, i loved…

  • Halloween II

    Halloween II

    shit movie. one star for the portrayal of laurie's PTSD, though.

  • Halloween

    Halloween

    ★★

    i can't believe i went through two hours of this. the script was trash and filled with unnecessarily dirty jokes. the characters were poorly written, especially laurie. the girls always having to die naked were tiring. i'll give props to rob zombie for giving this a little back story, though. and laurie being michael's sister actually makes more sense.
    the cops and the entire staff of a MENTAL INSITUTION were yet again too dumb to do their job right. loomis deserved better, i hope he's still in the 2nd part. yep, i'm still gonna continue watching this reboot.