Disco King has logged 369 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Clash of the Titans

Clash of the Titans

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Morgan

Morgan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Battle: Los Angeles

Battle: Los Angeles

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Torment

Torment

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Angel

The Angel

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry