Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Harvey Girls

The Harvey Girls

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Heart and Souls

Heart and Souls

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Candy Land: The Great Lollipop Adventure

Candy Land: The Great Lollipop Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

Edgar Allan Poe's Murder Mystery Dinner Party

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Haunted Honeymoon

Haunted Honeymoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pink Panther 2

The Pink Panther 2

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
11:14

11:14

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Frisco Kid

The Frisco Kid

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry