Nith has logged 36 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Anjathe

Anjathe

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Highway

Highway

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jagat

Jagat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Andha 7 Naatkal

Andha 7 Naatkal

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Munthanai Mudichu

Munthanai Mudichu

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kaala

Kaala

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mandela

Mandela

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in China II

Once Upon a Time in China II

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joji

Joji

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Irul

Irul

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Maryada Ramanna

Maryada Ramanna

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maheshinte Prathikaaram

Maheshinte Prathikaaram

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nenjam Marappathillai

Nenjam Marappathillai

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry