Sort by

morgs has logged 253 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Read the review Edit this entry  
10
The Kiss

The Kiss

1896
×
Read the review Edit this entry  
10
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1408

1408

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downhill

Downhill

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry