Sort by

morgs has logged 90 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bringing Down the House

Bringing Down the House

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cars

Cars

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Separation

Separation

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Waits

It Waits

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Dolls

Dolls

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barbie in the Nutcracker

Barbie in the Nutcracker

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Beach House

The Beach House

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uzumaki

Uzumaki

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry