• Birds of Paradise

    ★★★

  • Malignant

    ★★★★½

  • The Voyeurs

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Old

    ★★★

  • Titane

    ★★★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★★

  • Annette

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★★½

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★

  • Cherry

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★½

  • Shithouse

    ★★★★½

  • Freaky

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • After We Collided

  • The King of Staten Island

    ★★★★½

  • The Lovebirds

    ★★★½

  • Valley Girl

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★½

  • 365 Days

    ★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Possessor

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Spree

    ★★★½

  • Cats

    ★½

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • Black Christmas

    ★½

  • Queen & Slim

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★½

  • Bad Education

    ★★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Waves

    ★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Straight Up

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★★★

  • Ma

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★½

  • Poms

    ★★★★

  • The Last Summer

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Someone Great

    ★★★★½

  • The Perfect Date

    ★½

  • After

    ★★★

  • The Dirt

    ★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Good Boys

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Long Shot

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★