Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slaughterhouse

Slaughterhouse

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ceremony

Ceremony

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
George Carlin's American Dream

George Carlin's American Dream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mojave

Mojave

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ginger & Rosa

Ginger & Rosa

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Sound of Thunder

A Sound of Thunder

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Driven

Driven

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ed

Ed

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Pluto Nash

The Adventures of Pluto Nash

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black River

Black River

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bye Bye Love

Bye Bye Love

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry