Sort by

Brent has logged 591 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boys Next Door

The Boys Next Door

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raw Force

Raw Force

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Secret Admirer

Secret Admirer

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High Strung

High Strung

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Arsenal

Arsenal

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Framing John DeLorean

Framing John DeLorean

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sapphire

Sapphire

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jungle Book

Jungle Book

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry