Sort by

Brent has logged 46 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Strangler of the Swamp

Strangler of the Swamp

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightmare Weekend

Nightmare Weekend

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tenacious D in Post-Apocalypto

Tenacious D in Post-Apocalypto

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★
Edit this entry  
20
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blood Hook

Blood Hook

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Starcrash

Starcrash

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maniac

Maniac

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry