Sort by

Brent has logged 1,133 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jury Duty

Jury Duty

1995
×
Read the review Edit this entry  
30
Kiss of Death

Kiss of Death

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Champs

Champs

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Chasing Trane

Chasing Trane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wilma

Wilma

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Val

Val

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only the Lonely

Only the Lonely

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
City of Angels

City of Angels

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Nikita

Little Nikita

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Sixty Six

Sixty Six

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Walk in the Clouds

A Walk in the Clouds

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
S.O.B.

S.O.B.

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Night Will Fall

Night Will Fall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
New York Ninja

New York Ninja

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Made in Heaven

Made in Heaven

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry