Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
VHS 94

VHS 94

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marebito

Marebito

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Used to Be Darker

I Used to Be Darker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On the Bowery

On the Bowery

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry