Sort by

Dizzle_Sizzle has logged 364 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Man Must Die

This Man Must Die

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
No End

No End

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mouth Agape

The Mouth Agape

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love Liza

Love Liza

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Obsession

Obsession

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lorelei

Lorelei

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Steal

The Big Steal

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Together

Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry