dizzy4111 has logged 300 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Interview

The Interview

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Brief History of Time

A Brief History of Time

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rand University

Rand University

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brian and the Boz

Brian and the Boz

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When the Garden Was Eden

When the Garden Was Eden

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry