dizzy4111 has logged 35 entries for films during July 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tin Drum

The Tin Drum

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Locke

Locke

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★½
Edit this entry  
03
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jack Goes Boating

Jack Goes Boating

2010
×
★★★
Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry