Sort by

liz has logged 268 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clifford

Clifford

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monkeybone

Monkeybone

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: Another Impact (Confidential)

Evangelion: Another Impact (Confidential)

2015
×
Edit this entry  
10
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Evangelion: Death (True)²

Evangelion: Death (True)²

1998
×
★★★½
Edit this entry  
06
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Three Stooges

The Three Stooges

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★½
Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Slow Bob in the Lower Dimensions

Slow Bob in the Lower Dimensions

1991
×
Edit this entry  
26
Seepage

Seepage

1982
×
Edit this entry  
26
Phases

Phases

1977
×
Edit this entry  
26
Tube Tales

Tube Tales

1975
×
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deconstructing Karen

Deconstructing Karen

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The BFG

The BFG

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry