Divyen has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Hellaro

Hellaro

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bambi

Bambi

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry