Sort by

DJesse_ has logged 402 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
17
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Styles: Live in Manchester

Harry Styles: Live in Manchester

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
Edit this entry  
09
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
Edit this entry  
09
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Saw

Saw

2003
×
Edit this entry  
02
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
Edit this entry  
29
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ballad of Cleopatra

The Ballad of Cleopatra

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Weeknd: After Hours

The Weeknd: After Hours

2020
×
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry