Sort by

DJesse_ has logged 49 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow Job

Blow Job

1964
×
Edit this entry  
25
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Flirt

Flirt

1995
×
★★½
Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★
Edit this entry  
16
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Protector

The Protector

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blood Rider

Blood Rider

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
02
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry