2018

derek klezmer derek klezmer’s year in review

derek’s highest rated films

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • All That Jazz

    ★★★★★

  • High and Low

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • This Is Not a Film

    ★★★★★

  • Beau Travail

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 375 Films watched
  • 31.2 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Todd Barry: Spicy Honey

Jan 1

Most Watched

Paddington 2

3 times

The Ballad of Buster Scruggs

twice

Hearts Beat Loud

twice

Last Film

Ben Is Back

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
169 films
Comedy
156 films
Thriller
59 films
Romance
56 films
Horror
44 films
Mystery
38 films
Crime
34 films
Adventure
34 films
Fantasy
30 films
Action
30 films
USA
273 films
France
54 films
UK
41 films
Germany
15 films
Japan
13 films
Canada
9 films
Italy
8 films
Sweden
6 films
Denmark
6 films
Belgium
5 films
English
327 films
French
47 films
Spanish
21 films
German
19 films
Japanese
14 films
Italian
12 films
Russian
11 films
Swedish
8 films
Korean
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 28

Watchlist

Stars

Directors

Crew

derek’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Forces of Nature
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

In Camera: The Naïve Visual Effects of 'Bram Stoker's Dracula'

Films watched in 2018

  • Ben Is Back
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • About a Boy
  • Dirty Work
  • Paddington 2
  • Keanu
  • The Edge of Seventeen
  • Mad Max: Fury Road
  • Home Alone
  • Bad Santa
  • A Charlie Brown Christmas
  • Arnold's Christmas
  • Aquaman
  • Black Christmas
  • Live Free or Die Hard
  • Our Little Sister
  • Christmas U.S.A.
  • Vice
  • Eddie Murphy: Delirious
  • Carol
  • Gremlins
  • Bumblebee
  • If Beale Street Could Talk
  • The Cow Who Wanted To Be a Hamburger
  • Fig
  • The Phone Call
  • The Holiday
  • Mandy
  • Mary Poppins Returns
  • Destroyer
  • The Mule
  • My Cousin Vinny
  • Something Good - Negro Kiss
  • Dumplin'
  • Schindler's List
  • Shoplifters
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Jingle All the Way
  • Minding the Gap
  • Puce Moment
  • Butterfly of Love
  • All My Life
  • Kustom Kar Kommandos
  • Wildlife
  • Shirkers
  • Home Again
  • Skate Kitchen
  • The World Is Yours
  • Happy as Lazzaro
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Support the Girls
  • Bumping Mics with Jeff Ross & Dave Attell
  • Clean, Shaven
  • The House That Jack Built
  • The Favourite
  • The Intern
  • Roma
  • Ricky Jay and His 52 Assistants
  • Widows
  • Cluny Brown
  • Eyes Wide Shut
  • Green Book
  • Presentation, or Charlotte and Her Steak
  • A Modern Coed
  • Rocky VI
  • To Die By Your Side
  • Whatever Works
  • All That Jazz
  • Taxi
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Burning
  • Intolerable Cruelty
  • Amazing Grace
  • Cold War
  • Piercing
  • Under the Silver Lake
  • Sunset
  • Hotel by the River
  • Her Smell
  • Queen of Diamonds
  • The Juniper Tree
  • 3 Faces
  • Vox Lux
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Au Hasard Balthazar
  • Shadows in Paradise
  • Attack the Block
  • Mur Murs
  • Black Something
  • Irma Vep
  • High and Low
  • Muta
  • Hearts Beat Loud
  • I Feel Pretty
  • À propos de Nice
  • Mid90s
  • Le Grand Amour
  • Sweetie
  • Mouchette
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Ida
  • Jennifer's Body
  • Suspiria
  • Wonder Wheel
  • Manhattan Murder Mystery
  • Rosemary's Baby
  • The Haunted Hotel
  • Café Society
  • The Phantom Carriage
  • Perfect Blue
  • Sisters
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • Miss Stevens
  • Apostle
  • Jeepers Creepers
  • The Day He Arrives
  • The Purge
  • Halloween
  • A Touch of Sin
  • Halloween
  • The Neon Demon
  • Broadway Danny Rose
  • Hiroshima Mon Amour
  • Trilogy of Terror
  • First Man
  • The Boys from Brazil
  • This Is Not a Film
  • Beau Travail
  • The Town That Dreaded Sundown
  • Ms .45
  • I Walked with a Zombie
  • The Sisters Brothers
  • Possession
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • The Kindergarten Teacher
  • Terrified
  • Bad Times at the El Royale
  • Prevenge
  • The Loveless
  • Thunder
  • Hi Stranger
  • The Monster Squad
  • The Return of the Living Dead
  • Saving Silverman
  • Southbound
  • The Howling
  • In Camera: The Naïve Visual Effects of 'Bram Stoker's Dracula'
  • Private Life
  • Dracula
  • Tucker: The Man and His Dream
  • A Star Is Born
  • Trouble Every Day
  • Spies Like Us
  • Black Sabbath
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • The Savages
  • Dracula: Pages from a Virgin's Diary
  • Grand Piano
  • Prom Night
  • Nadja in Paris
  • Contact
  • The Bride of Frankenstein
  • Frankenstein
  • Another Woman
  • The Aviator's Wife
  • Golden Exits
  • Winter Light
  • Hold the Dark
  • The Old Man & the Gun
  • Friday the 13th Part III
  • Slums of Beverly Hills
  • Cold Water
  • First Reformed
  • Laissé inachevé à Tokyo
  • The Land of Steady Habits
  • Still Walking
  • Cloud Phenomena of Maloja
  • American Boy: A Profile of: Steven Prince
  • The Philadelphia Story
  • A Star Is Born
  • I Wanna Hold Your Hand
  • Kiki's Delivery Service
  • American Animals
  • My Neighbor Totoro
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • Alone Together
  • Borg vs McEnroe
  • Walking and Talking
  • Searching
  • Gemini
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • Madeline's Madeline
  • Moana
  • The Miseducation of Cameron Post
  • The Party
  • Blue Steel
  • Safe Men
  • Book Club
  • BlacKkKlansman
  • What Women Want
  • Good Morning
  • Great Bolshy Yarblockos!: Making A Clockwork Orange
  • Suspense

See all 375

Highly rated films derek missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dominion
  • Burn the Stage: The Movie
  • Springsteen On Broadway
  • An Elephant Sitting Still
  • Blindspotting
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more