Sort by

dknitz has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pay Day

Pay Day

1922
×
★★★★
Edit this entry  
25
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sniper: Special Ops

Sniper: Special Ops

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fog

The Fog

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Woman's Face

A Woman's Face

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gigi (From 9 to 5)

Gigi (From 9 to 5)

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry