RSS feed for David Nathan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★
Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Be Water

Be Water

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Chinese Zodiac

Chinese Zodiac

2012
×
★★
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Mad Monk

The Mad Monk

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry