RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 47 entries for films released in the 1980s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shining

The Shining

1980
×
Edit this entry  
22
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
Predator

Predator

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Edit this entry  
04
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Spy

Once Upon a Spy

1980
×
★★
Edit this entry  
21
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★
Edit this entry  
07
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Edit this entry  
14
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
05
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry