RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 92 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thor

Thor

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
The Girl

The Girl

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★
Edit this entry  
26
100 Rifles

100 Rifles

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Edit this entry  
31
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Edit this entry  
14
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Edit this entry  
07
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
Edit this entry  
06
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★½
Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lawless

Lawless

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Edit this entry