RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 130 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sacrifice

Sacrifice

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

Wake Up, Ron Burgundy: The Lost Movie

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
Savages

Savages

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
25
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Last Vegas

Last Vegas

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
After Earth

After Earth

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clapping for the Wrong Reasons

Clapping for the Wrong Reasons

2013
×
★★
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Franz Kafka's It's a Wonderful Life

Franz Kafka's It's a Wonderful Life

1993
×
★★★½
Edit this entry  
10
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★½
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★
Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry