RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 112 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill List

Kill List

2011
×
★½
Edit this entry  
22
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Smashed

Smashed

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★½
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
01
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Face of an Angel

The Face of an Angel

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Wild

Wild

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Keeping Room

The Keeping Room

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
The Falling

The Falling

2014
×
½
Edit this entry  
10
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Signal

The Signal

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry