RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 88 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snowbird

Snowbird

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Edit this entry  
16
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★
Edit this entry  
22
Détour

Détour

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Bridget Christie: Stand Up For Her

Bridget Christie: Stand Up For Her

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
War Machine

War Machine

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Edit this entry