RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 146 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Truth About Charlie

The Truth About Charlie

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
SuperFly

SuperFly

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★
Edit this entry  
05
Why We Cube

Why We Cube

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jim Jefferies: Intolerant

Jim Jefferies: Intolerant

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★
Edit this entry  
29
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fire in the Blood

Fire in the Blood

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Edit this entry  
24
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greyhound

Greyhound

2020
×
★½
Edit this entry  
19
Stargate

Stargate

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry  
10
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Edit this entry  
08
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The American

The American

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★
Edit this entry