RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 14 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
War Machine

War Machine

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
Edit this entry  
15
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
26
100 Rifles

100 Rifles

1969
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry