RSS feed for David Nathan

David Nathan has logged 55 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★★
Edit this entry