RSS feed for David Nathan
  • Missing Link

    Missing Link

    ★★★½

    Went in expecting a hunt for the missing link and some hijinks, with no clue what was actually driving the plot, which may well be the best possible way to have experienced it. Incredibly beautiful animation, charming characters.

    Observations:
    - Hugh Jackman should be British more often.
    - Emma Thompson. So good.

    See Also:
    The Road to El Dorado, Atlantis: The Lost Empire, Up

  • Wasp Network

    Wasp Network

    ★★

    Makes you wait an hour for Gael García Bernal to show up and when that happens tricks you into thinking it might improve. It does not improve. Criminal waste of a phenomenal cast and an interesting premise. Unfortunately, my first Assayas...

    Observations:
    - I would have liked for Penelope Cruz and Ana de Armas to have shared a scene (however fabricated and contrived).
    - Edgar Ramirez really did the bare minimum performance-wise which was disappointing.
    - Wagner Moura was magnetic and needs to be in more stuff.

    See Also:
    War Machine, The Laundromat

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★½

    Good job the boy got this one out of his system.

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    I can’t believe Adam Sandler didn’t drop everything he was doing to play The Bear Jew.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★½

    I like the way some of Lee's stylistic tics are ever-present in a way that they're not necessarily in all of his films — a lot of the movie is knitted together like the end of Malcolm X or BlacKkKlansman, and it works.

    I much, much prefer the look and feel of the flashbacks to the present day photography, and wish the two timeframes complemented more than they contrasted. It's more than a bit weird that it’s not younger actors…

  • Michael Che Matters

    Michael Che Matters

    ★★★½

    I’ve not been exposed to Michael Che much, and what I’ve seen previously didn’t particularly impress, so I was surprised by how much I found myself caught off guard and seriously laughing throughout this special. And bonus points for aesthetics — the live band, the posters, the worn brick, the stage that comes in to the audience a little bit? Bueno.

  • The Villainess

    The Villainess

    ★★

    Some experts choreographed action, but the use of POV shots and some poor editing choices ruined a lot of it for me, and some of the most original moments were really fleeting (looking at you, bike-chase-swordfight that John Wick ripped off). 

    Structurally a mess as well, as soon as the domestic undercover life is introduced, it feels like an entirely different film has started. Just needlessly convoluted, and not particularly engaging.

    See also:
    The Raid 2, Atomic Blonde, John Wick 3

  • The Town

    The Town

    ★★★★

    “IHM PUTTIN’ THIS WHOLE TOHWN IN MAH REAHVIEW!”

    A crime classic as far as I’m concerned. 

    Observations:
    - I love how against-type Blake Lively is in this.
    - Renner is such a great hothead.
    - “Miami CSI. New York CSI. Bones.”

    See Also:
    Thief, Inside Man, Widows

  • Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado

    ★★★

    I massively underestimated just how much I'd miss Emily Blunt. Her character as a focal point allowed the previous film to be so much more than just an anti-hero supercop revenge thriller, and losing her here made it feel like a follow up to a conspiracy movie where the conspirators are the main characters all of a sudden.

    The absence of the character (and the absence of Villeneuve) also significantly reduces the element of horror and dread, to the point…

  • Rodman: For Better or Worse

    Rodman: For Better or Worse

    ★★★★

    After watching Netflix chronicle the 90s Chicago Bulls on The Last Dance I wanted more Rodman content, so I sought this out and I'm glad I did. It's a great profile of a fascinating subject, a true rags to riches story that's inspiring, horrifying, hilarious, and ultimately tragic.

  • King Arthur: Legend of the Sword

    King Arthur: Legend of the Sword

    ★★

    Everything goes swimmingly when Ritchie’s dealing with the street level Londinium stuff, but any time he has to go full genre he flails about like an absolute madman. If the budget were like a third of what it is ($175m apparently?!), that forced restraint would probably have delivered something a lot more enjoyable.

    See also:
    Sherlock Holmes, Prince of Persia: The Sands of Time, Clash of the Titans

  • Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

    Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend

    ★★½

    Quite enjoyed this, but found the number of dead end do-overs I ran into really frustrating, like they didn’t commit to the format and there weren’t anywhere near enough branches of the story.

    Part of me is hoping this is what they do with the Community movie though, for the Abed stuff alone.

    Observations:
    - Daniel Radcliffe’s beard is good af.
    - Best ‘Skip intro’ ever!
    - Titus.

    See Also:
    The Muppet Movie, Pee-wee’s Big Adventure, Bandersnatch