DoctorDoom has written 28 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Cloud Atlas

    Cloud Atlas

    ★★★★★

    "I believe death is only a door. When it closes, another opens. If I cared to imagine a heaven, I would imagine a door opening . . . . and behind it, I would find him there . . . . waiting for me."

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    Nobody needs me to tell them this is one of the best movies ever.

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

    This movie is a miracle. Every single revisit over the years has me still in shock that a theme park ride was adapted into one of the all-time great adventure films. A genuinely great screenplay that deftly balances stakes, emotion, humour, characters and world-building. Plot mechanics are very much on the surface but it works because watching every cog in the machine lock into place is an endlessly satisfying collection of set-ups and payoffs. They absolutely should teach this script…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    It so easily could have gone wrong.

    Life as an experience not just felt, but told. The streets we walk as children, the ones full of hope and promise, are the same ones we walk years later, as we return to find little more than melancholic echoes. Colours fade, fireplaces grow cold, the mailbox we used as kids now abandoned. We wonder, perhaps, if the joy we felt the last time we were here was real, or if it was…

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    People say this is the bad one?

    Breathtaking spectacle and scale matched by some of the most intimate character work in the saga. You get a swashbuckling adventure film packaged with George going all in on his Vietnam allegory by taking it to its logical conclusion: the defeat of the Empire by teddy bears. I'm not joking when I say it's a genius swerve, the same singular vision that made the greatest of the Jedi and the sage of wisdom…

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    Given that this is the first real "franchise" sequel, in terms of how we understand the concept as it would come to dominate modern filmmaking, it's amazing how much this film deviates from the mold for sequels it allegedly helped to create.

    People like to forget this, but the "dark" installment of the Original Trilogy doesn't have any major character deaths. Go back and check. Literally none. It's the only Star Wars film where nobody important dies. It also doesn't…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    The classic to end all classics.

    One of the most economical blockbusters ever made, which is amazing when you realize we don't meet our main character until about twenty minutes in. A testament to the power of George's mythic vision and the precision of Marcia's ability to edit it into something workable. The story of how disastrous the original cut of this film was is almost as legendary among film historians as the film itself. That Oscar was well deserved.…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I hate that The Last Jedi will forever be a victim of the turbulent and seemingly eternal "discourse" because it deserves so much better than to be talked about only as ammunition in some larger culture war; it's a movie that deserves to be talked about for what it does rather than what it doesn't do, or the why and how of it fitting into the wider Star Wars franchise or blockbuster culture in general or the growing Disney media…

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    The Silence of the Lambs is the only horror film to win the Academy Award for Best Picture, and it cannot be understated how monumental of an achievement that is in the face of an institution that so commonly treats genre fare as substandard material.

    The cultural impact of Jonathan Demme's masterpiece has largely been cultivated by Anthony Hopkins and his portrayal of iconic villain Hannibal Lecter, who technically isn't even the principal antagonist of the story. In functional terms,…

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

    If movies are ultimately about their creators seeking a personal truth, then Scott Pilgrim vs. the World is one of the greatest films ever made. Few films can truly claim to capture the essence of an entire generation, but Scott Pilgrim is one of them.

    Far more than a breezy romantic comedy or just another comic book adaptation (although it succeeds at being both of those in the best ways possible), Scott Pilgrim is Edgar Wright's treatise on 21st century…

  • Alien

    Alien

    ★★★★★

    People used to look into the stars with twinkles in their eyes and optimism in their hearts. The final frontier would one day be within reach, and we would eventually find out what was out there, waiting for us out in the cosmos.

    When we finally got there, we found nothing but dead, empty space. No lifeforms to interact with, no civilizations to discover. We were truly alone, as far as we could tell. All of those hopes and dreams,…

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★★

    Captain America: Civil War is the film that finally made the shared universe model indispensable to its story. While previous Marvel films were technically possible to create without it, Civil War is the first movie that required the shared universe to support it.

    While some may look upon Civil War's debt to previous films as a weakness, I see it as one of its greatest strengths; to take character development and narrative momentum from several years of films and coalesce…