2019

Austin Johanningmeier Austin Johanningmeier’s year to date

Austin’s highest rated films

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★½

  • Superbad

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 79 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3 Average per week

Milestones

First Film

Destroyer

Jan 16

Last Film

Men in Black: International

Jun 26

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
25 films
Action
20 films
Thriller
19 films
Romance
15 films
Adventure
13 films
Crime
12 films
Sci Fi
10 films
Horror
6 films
Fantasy
5 films
USA
72 films
UK
8 films
Canada
7 films
France
5 films
Switzerland
2 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
Argentina
1 film
Ireland
1 film
Japan
1 film
English
78 films
French
9 films
Spanish
8 films
German
4 films
Japanese
4 films
Russian
3 films
Italian
2 films
Turkish
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Austin’s most liked review

Avengers: Endgame

★★★½

Avengers: Endgame has its fair share of fan service, as it says goodbye to this version of the MCU as we know it. Each character gets their own 15 minutes of fame so to speak and we're reminded of why we've been paying attention for so long. The three-hour run…

More reviews

Austin’s most liked list

2018

My top movies of 2018. In a year with some pretty bad best picture nominees there were still some incredible films made that won’t be recognized at the academy awards.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

10,000 BC
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Running with Beto
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2019

  • Men in Black: International
  • Toy Story 4
  • Late Night
  • Se7en
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Mad Max: Fury Road
  • Gone Girl
  • Ma
  • Dark Phoenix
  • Always Be My Maybe
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Rocketman
  • Booksmart
  • Running with Beto
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Borg vs McEnroe
  • Observe and Report
  • Lost in Translation
  • Long Shot
  • Hail Satan?
  • Chasing Amy
  • Thor: Ragnarok
  • Avengers: Endgame
  • Someone Great
  • Teen Spirit
  • Spring Breakers
  • Little Woods
  • The Perfect Date
  • Support the Girls
  • Slut in a Good Way
  • Shazam!
  • The Beach Bum
  • The Highwaymen
  • Us
  • Moneyball
  • Get Out
  • The Mustang
  • Juno
  • Assassination Nation
  • No Country for Old Men
  • The Fountain
  • Escape Room
  • Annihilation
  • Thunder Road
  • Quiz Show
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Atonement
  • Superbad
  • The Revenant
  • Triple Frontier
  • 10,000 BC
  • The Human Centipede (First Sequence)
  • Paddleton
  • There Will Be Blood
  • Birds of Passage
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Captain Marvel
  • Greta
  • If Beale Street Could Talk
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Vox Lux
  • Climax
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Manchester by the Sea
  • Vice
  • Fighting with My Family
  • Before Sunrise
  • The Tree of Life
  • Alita: Battle Angel
  • High Flying Bird
  • Miss Bala
  • Stan & Ollie
  • Aquaman
  • Glass
  • Destroyer

Highly rated films Austin missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Edge of Democracy

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more