Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Falling

The Falling

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
King Lear

King Lear

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
07
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Arcane: Bridging the Rift

Arcane: Bridging the Rift

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
Honk for Jesus. Save Your Soul.

Honk for Jesus. Save Your Soul.

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
21

21

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dear Zoe

Dear Zoe

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
Edit this entry  
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
Edit this entry  
31
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry