Sort by

dodi has logged 36 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Barely Lethal

Barely Lethal

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Changeover

The Changeover

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Whiskey Bandit

The Whiskey Bandit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry