• Imitation of Life

  • Shadows

    ★★★★

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Guys and Dolls

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • The Seven Year Itch

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Johnny Guitar

    ★★★★

  • The Bigamist

    ★★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★½

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★★½

  • All About Eve

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★½

  • The Third Man

  • Moonrise

    ★★½

  • A Foreign Affair

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Gilda

    ★★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★

  • Laura

    ★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★★

  • Double Indemnity

  • Cover Girl

    ★★★★

  • Phantom Lady

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★★

  • Now, Voyager

  • The Palm Beach Story

    ★★½

  • Ball of Fire

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • Fantasia

  • Rebecca

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

  • The Wizard of Oz

  • Bringing Up Baby

    ★★★★★

  • The Awful Truth

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★½