Lydia has logged 1,263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Party

The Party

2017
×
★★
Edit this entry  
31
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shake! Otis at Monterey

Shake! Otis at Monterey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victim

Victim

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Freddie Mercury Story: Who Wants to Live Forever?

The Freddie Mercury Story: Who Wants to Live Forever?

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Inside the Rhapsody

Inside the Rhapsody

2002
×
★★
Edit this entry  
28
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A Woman, a Gun and a Noodle Shop

A Woman, a Gun and a Noodle Shop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The BFG

The BFG

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★½
Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★
Edit this entry  
25
Snow Buddies

Snow Buddies

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Patience (After Sebald)

Patience (After Sebald)

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Mutiny on the Buses

Mutiny on the Buses

1972
×
★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Runaway

Runaway

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Ronin

Ronin

1998
×
★★
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frank Zappa - Baby Snakes

Frank Zappa - Baby Snakes

1979
×
★★★
Edit this entry  
21
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
Edit this entry  
20
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Edit this entry  
20
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Making of Tampopo

The Making of Tampopo

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Female Human Animal

Female Human Animal

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Super Rhino

Super Rhino

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Haywire

Haywire

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
With a Little Patience

With a Little Patience

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Thelonious Monk: Straight, No Chaser

Thelonious Monk: Straight, No Chaser

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
★½
Edit this entry