Lydia has logged 104 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Flesh and the Devil

Flesh and the Devil

1926
×
★★½
Edit this entry  
26
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Bourbon Street Blues

Bourbon Street Blues

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★
Edit this entry  
26
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
½
Edit this entry  
25
My Favorite Spy

My Favorite Spy

1951
×
★★
Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
½
Edit this entry  
24
The Box

The Box

2009
×
★½
Edit this entry  
24
Passing Summer

Passing Summer

2001
×
★★
Edit this entry  
24
Diary for My Children

Diary for My Children

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Sicario

Sicario

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Caramel

Caramel

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Battles

Battles

2015
×
½
Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★½
Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
22
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Edit this entry  
22
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rollerball

Rollerball

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★
Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★½
Edit this entry  
20
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★
Edit this entry  
20
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
Doom

Doom

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Medea

Medea

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fassbinder

Fassbinder

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★
Edit this entry