Lydia has logged 84 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Julie

Miss Julie

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death of a Marriage

Death of a Marriage

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Was/I Am

I Was/I Am

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Aldebaran Sees

Aldebaran Sees

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Contribution to Light

Contribution to Light

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Multiple Orgasm

Multiple Orgasm

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barbara Ward Will Never Die

Barbara Ward Will Never Die

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
“X”

“X”

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Walk the Walk

Walk the Walk

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pasteur

Pasteur

1922
×
★★
Edit this entry  
27
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Elephant

Elephant

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Damage

Damage

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Ando of the Woods

Mr. Ando of the Woods

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beau

Beau

2011
×
★★½
Edit this entry  
24
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Murder!

Murder!

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Elvis: Strung Out

Elvis: Strung Out

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Basic Training

Basic Training

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daddy Day Care

Daddy Day Care

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
A Beautiful Star

A Beautiful Star

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
My Favourite Memory

My Favourite Memory

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Velvet Underground

The Velvet Underground

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Life

High Life

2018
×
★½
Edit this entry  
18
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Giant Steps

Giant Steps

2001
×
★★½
Edit this entry  
17
My Name Is Albert Ayler

My Name Is Albert Ayler

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Steve Martin: A Wild and Crazy Guy

Steve Martin: A Wild and Crazy Guy

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brasil

Brasil

1981
×
★★½
Edit this entry  
17
Hollywood Steps Out

Hollywood Steps Out

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Grateful Dead: Live on Rockpalast

Grateful Dead: Live on Rockpalast

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cat Trotting, Changing to a Gallop

Cat Trotting, Changing to a Gallop

1887
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry