Sort by

Lydia has logged 908 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★½
Read prior review Edit this entry  
30
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fragile as the World

Fragile as the World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★½
Edit this entry  
29
Liberte

Liberte

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

The Sailor Who Fell from Grace with the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
That's My Boy

That's My Boy

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Imagining Ulysses

Imagining Ulysses

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Play While You Play

Play While You Play

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Two

Two

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
Hiroshima - Ahead of Us?

Hiroshima - Ahead of Us?

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday

Friday

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
An Evening with Lou Reed & Metallica - Live at Rockpalast

An Evening with Lou Reed & Metallica - Live at Rockpalast

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Note

Death Note

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Problem Child

Problem Child

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dodge City

Dodge City

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Day of Despair

Day of Despair

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Butterfly

Butterfly

1974
×
★★★½
Edit this entry