Sort by

Peter has logged 398 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas with the Campbells

Christmas with the Campbells

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
Weird Science

Weird Science

1985
×
Read the review Edit this entry  
07
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dog

Dog

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
The Angels: Kickin' Down The Door

The Angels: Kickin' Down The Door

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Watcher

Watcher

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poker Face

Poker Face

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry