Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Ballet mécanique

Ballet mécanique

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncanny Valley

Uncanny Valley

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mona Lisa Smiles (Again and Again)

Mona Lisa Smiles (Again and Again)

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
No is E

No is E

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Negativland: No Other Possibility

Negativland: No Other Possibility

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma: Only Cinema

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Inca Light

Inca Light

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
28
2012

2012

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Winter Straw Ride

A Winter Straw Ride

1906
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Angel

The Christmas Angel

1904
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Holiday Pageant at Home

A Holiday Pageant at Home

1901
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma: A Single (Hi)story

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Mammals of Victoria

The Mammals of Victoria

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Foregrounds

Foregrounds

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Search for the Saddest Punt in the World

The Search for the Saddest Punt in the World

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Bob Emergency

The Bob Emergency

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
White Epilepsy

White Epilepsy

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Frogs

Frogs

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ways of Seeing

Ways of Seeing

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Making OffOn

Making OffOn

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Elements of Nothing

Elements of Nothing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Low Storm

The Low Storm

2009
×
★★★★★
Edit this entry