• Two Clowns

    ★★★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★★★

  • The Mysterious Retort

    ★★★★★

  • The Night Before Christmas

    ★★★★★

  • The Legend of Rip Van Winkle

    ★★★★★

  • The Capture of Roma

    ★★★★★

  • The Misadventure of a French Gentleman Without Pants at the Zandvoort Beach

    ★★★★★

  • Christian Martyrs

    ★★★★★

  • Rescued by Rover

    ★★★★★

  • Coney Island at Night

    ★★★★★

  • New York Subway

    ★★★★★

  • The Palace of the Arabian Nights

    ★★★★★

  • Panorama from Times Building, New York

    ★★★★★

  • Burglary at Night

    ★★★★★

  • The Mistletoe Bough

    ★★★★★

  • An Interesting Story

    ★★★★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★★★

  • Metamorphosis of a Butterfly

    ★★★★★

  • Panorama View, Street Car Motor Room

    ★★★★★

  • The Firefall

    ★★★★★

  • Faust and Marguerite

    ★★★★★

  • Ball Passing Through a Soap Bubble

    ★★★★★

  • The Christmas Angel

    ★★★★★

  • Grand Display of Brock's Fireworks at the Crystal Palace

    ★★★★★

  • The Wonderful Living Fan

    ★★★★★

  • The Sick Kitten

    ★★★★★

  • The Damnation of Faust

    ★★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★★

  • How the Old Woman Caught the Omnibus

    ★★★★★

  • Jupiter's Thunderballs

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • The Infernal Cauldron

    ★★★★★

  • Seeing New York by Yacht

    ★★★★★

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★★★

  • The Melomaniac

    ★★★★★

  • The Monster

    ★★★★★

  • The Gay Shoe Clerk

    ★★★★★

  • Uncle Tom's Cabin

    ★★★★★

  • The Mystical Flame

    ★★★★★

  • The Infernal Cakewalk

    ★★★★★

  • Living Sculptures: Film Study for Screen Artist

    ★★★★★

  • The Life and Passion of Jesus Christ

    ★★★★★

  • Skyscrapers of New York City, from the North River

    ★★★★★

  • Down the Hudson

    ★★★★★

  • Mary Jane's Mishap

    ★★★★★

  • The Ghost Train

    ★★★★★

  • Life of an American Fireman

    ★★★★★

  • The Magic Lantern

    ★★★★★

  • The Little Match Seller

    ★★★★★

  • Ali Baba and the Forty Thieves

    ★★★★★

  • The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Jack and the Beanstalk

    ★★★★★

  • Scene on Lower Broadway

    ★★★★★

  • Foxy Grandpa and Polly in a Little Hilarity

    ★★★★★

  • The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

    ★★★★★

  • How to Stop a Motorcar

    ★★★★★

  • Bird's-Eye View of San Francisco, Cal., from a Balloon

    ★★★★★

  • Starting a Skyscraper

    ★★★★★

  • The Magician and the Imp

    ★★★★★

  • Gulliver's Travels Among the Lilliputians and the Giants

    ★★★★★

  • The Human Fly

    ★★★★★

  • Alfred Raymond, Agnes May, & Wilfred Sydney

    ★★★★★

  • Scrooge; or Marley's Ghost

    ★★★★★

  • A Holiday Pageant at Home

    ★★★★★

  • Captain Nissen Going Through Whirlpool Rapids, Niagara Falls

    ★★★★★

  • Fire!

    ★★★★★

  • The Big Swallow

    ★★★★★

  • Birth of the Pearl

    ★★★★★

  • Demolishing and Building Up the Star Theatre

    ★★★★★

  • The Death of Poor Joe

    ★★★★★

  • The Magic Sword

    ★★★★★