• Luca

    ★★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

    ★★★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★½

  • Wrath of Man

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★★

  • Moxie

    ★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★★

  • Crisis

    ★★★★

  • Cherry

    ★★★★★

  • Squared Love

    ★★★½

  • The Mauritanian

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

  • The Little Things

    ★★★★½

  • The Dig

    ★★★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★★

  • Holidate

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★½

  • Baby Done

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • Enola Holmes

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The Letter Room

    ★★★★

  • The High Note

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Minamata

    ★★★★★

  • Isi & Ossi

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Bombshell

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Fractured

    ★★★★★

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Endings, Beginnings

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Waiting for the Barbarians

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Our Friend

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Dreamland

    ★★★

  • After

    ★★★

  • Five Feet Apart

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Professor and the Madman

    ★★★★★

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★½

  • Mary Poppins Returns

    ★★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★★★

  • High Life

    ★★★★

  • Life Itself

    ★★★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★★★