Sort by

doinkdedoink has logged 73 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Life

Life

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Debt

The Debt

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
Edit this entry  
27
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Table 19

Table 19

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elle Fanning's Fan Fantasy

Elle Fanning's Fan Fantasy

2017
×
Edit this entry  
21
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cold Mountain

Cold Mountain

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Pope

The Young Pope

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild

Wild

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Read the review Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry