Sort by

doinkdedoink has logged 115 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
08
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tag

Tag

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Veteran

Veteran

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Stray Goat

A Stray Goat

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raazi

Raazi

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry